• Hem
  • Kategorier
  • Senaste
  • Taggar
  • Populära
  • Användare
  • Grupper
Collapse
Dataportal logo

Community på Sveriges dataportal

beta.dataportal.se

Scheduled Fäst Låst Flyttad Feedback på Samarbetsplattform
34 Inlägg 9 Posters 2194 Visningar
    • Äldst till nyaste
    • Nyaste till äldst
    • Flest röster
Svara
  • Svara som ämne
Logga in för att posta
Det här ämnet har raderats. Endast användare med ämneshanterings-privilegier kan se det.
  • Björn HagströmB Offline
    Björn HagströmB Offline
    Björn Hagström
    wrote on Senaste redigerad av
    #1

    De finns ett inlägg om den nya betan på dataportalen här i community men av någon anledning är det inlägget låst för kommentarer. Är det ett misstag? Det känns väldigt konstigt att lansera en beta som är till för ökad samverkan och inte tillåta diskussioner om den...
    https://community.dataportal.se/topic/633/om-denna-kategori

    Spontant ser jag inte vad denna nya dataportal har som skiljer den från den gamla förutom att sökfunktionen är svårare att hitta. Inte ens om man klickar på "Vart har allt tagit vägen" så är det lätt att hitta rätt. Där finns understruken text (som normalt betyder en länk) som inte är klickbar av någon anledning...

    Skärmavbild 2022-11-30 kl. 17.24.58.png

    När man söker ser det likadant ut som på den gamla portalen så vad har man uppnått med denna nya sida som inte en enkel flytt av sidor på den gamla hade uppnått? Det känns som att det kostat en hel del pengar att bygga en ny portal? Jag antar att det är samma teknik bakom sökningen i portalen som tidigare?

    Det är inte orimligt att ha en läk till det man talar om i sammanhanget som man talar om det:

    Skärmavbild 2022-11-30 kl. 17.29.24.png

    Jag måste säga att jag mest känner mig förvirrad om vad som skett och hur förändringen bidrar till det uttalade syftet? Det verkar inte vara något nytt alls?

    Maria_DalhageM Nina_BerlinN DIGG_adminD 3 svar Senaste svaret
    0
  • Maria_DalhageM Offline
    Maria_DalhageM Offline
    Maria_Dalhage
    replied to Björn Hagström on Senaste redigerad av
    #2

    @Björn-Hagström Det är ett misstag att den inte går att kommentera på. Toppen att du löser detta med första inlägget! 🙂

    Community Manager NOSAD - Network Open source and data / Arbetsförmedlingen Jobtech

    Ett svar Senaste svaret
    0
  • Nina_BerlinN Offline
    Nina_BerlinN Offline
    Nina_Berlin
    replied to Björn Hagström on Senaste redigerad av
    #3

    @Björn-Hagström En viktig förändring är att vi har öppnat dataportalen för att andra ska kunna dela inte bara data utan även innehåll. I första steget har vi med fem av de europeiska datadelningsinitiativen, data spaces. Läs t ex VTI:s text om elektrifieringen av transportsektorn: https://beta.dataportal.se/elektrifieringen-av-transportsektorn
    Mer innehåll är på väg in.
    Vi har förberett dataportalens arkitektur och plattform för att partners själva ska kunna editera sina sidor i Strapi. Den planerade behörighetslösningen är inte på plats ännu så vi sköter mycket för hand.
    Om du har en nyhet, ett gott exempel eller ett event som du vill dela med dig av kan du skicka in det här: https://a.entergate.se/digg/anmalan_godaexempel

    CSN

    ? toveT 2 svar Senaste svaret
    2
  • ? Offline
    ? Offline
    En före detta användare
    replied to Nina_Berlin on Senaste redigerad av
    #4

    @Nina_Berlin Finns det inte en risk att organisationerna nu får ytterligare en kanal att kommunicera i? Eller det kanske snarare är en möjlighet? Jag tänker såhär: Vad förväntas skilja det t.ex. VTI kommunicerar här jmf med i sina övriga kanaler (webbar, sociala medier osv)? Blir detta ett alternativ eller ett komplement?

    Nina_BerlinN Maria_DalhageM 2 svar Senaste svaret
    1
  • Nina_BerlinN Offline
    Nina_BerlinN Offline
    Nina_Berlin
    replied to En före detta användare on Senaste redigerad av
    #5

    @mistral Dataportalen är en kanal som alla kan använda för att nå de målgrupper som arbetar med datadriven utveckling och innovation och med det närliggande ämnen. Vi är en hub. Tanken är att man ska kunna ta sig vidare härifrån till andra ställen där det finns mer information om det man är intresserad av. Vi driver alltså gärna trafik till andra ställen.
    Exempel på länkar som ligger på dataportalen:
    https://data.europa.eu/en
    https://joinup.ec.europa.eu/

    https://www.vti.se/forskning/samhallsfragor-och-planeringsprocesser/elektrifiering
    https://www.scb.se/vara-tjanster/statistikprogram-for-px-filer/PxWeb/
    https://www.vgregion.se/ov/dataverkstad/
    https://github.com/DIGGSweden
    https://offentligkod.se/

    En del länkar har DIGG lagt in, andra har vi fått av våra partners.
    Den digitala arenan är till för alla. Vi bygger den tillsammans. Även innehållet.

    CSN

    Ett svar Senaste svaret
    1
  • Maria_DalhageM Offline
    Maria_DalhageM Offline
    Maria_Dalhage
    replied to En före detta användare on Senaste redigerad av
    #6

    @mistral tanken är att kunna dela och använda fler digitala resurser. Därför uppgraderas dataportalen parallellt. Vi vill bli mer en samarbetsplattform.

    • Data och APIer har samma sökmodul som idag.
    • Myndigheters och kommuners öppna källkod hittas via offentligkod..se.
    • resurser för AI har sin hantering.
    • navet för dialoger kring dessa digitala artefakter ska ske i detta forum. Så ja, det är ett komplement men samtidigt kommer det kräva nya arbetssätt och kommunikationsvägar. Vi har precis börjat så nu är det dags av börja prova, utvärdera och tweeka.

    Community Manager NOSAD - Network Open source and data / Arbetsförmedlingen Jobtech

    Nina_BerlinN Björn HagströmB 2 svar Senaste svaret
    1
  • Nina_BerlinN Offline
    Nina_BerlinN Offline
    Nina_Berlin
    replied to Maria_Dalhage on Senaste redigerad av
    #7

    @Maria_Dalhage det är därför som det är så bra att @davidlars har skrivit den där guiden och lägger upp på Nosad. Det är också en del av arenan.

    CSN

    Ett svar Senaste svaret
    1
  • Björn HagströmB Offline
    Björn HagströmB Offline
    Björn Hagström
    replied to Maria_Dalhage on Senaste redigerad av
    #8

    @Maria_Dalhage @Nina_Berlin Jag funderar på varför inte forumet skulle räcka som plattform för att sprida den typen av kunskap? Den stora skillnaden mellan inläggen på nya beta och community är att man inte kan diskutera det som läggs på beta och det är ju inte en bra sak.

    Det känns som att man sprider saker på flera olika ställen vilket mest skapar otydlighet och gör användarna osäkra.

    Jonas NordqvistJ Ett svar Senaste svaret
    1
  • Jonas NordqvistJ Offline
    Jonas NordqvistJ Offline
    Jonas Nordqvist
    replied to Björn Hagström on Senaste redigerad av
    #9

    @Björn-Hagström Är benägen att hålla med dig. Betan är i mina ögon enbart en lite större samling länkar till andra ställen. Detta är i sig inte en större "arena", vilket stipulerar ytterligare funktionalitet men i och för sig är länksamlingar inte fel ur ett "portaltänk". Så länka på och sprid nyheter etc, men fundera på vad som gör en 'portal' till en 'arena'.

    /Jonas Nordqvist
    Storsthlm

    ? jenniferskoglundJ 2 svar Senaste svaret
    2
  • toveT Offline
    toveT Offline
    tove
    replied to Nina_Berlin on Senaste redigerad av
    #10

    @Nina_Berlin sa i beta.dataportal.se:

    öppnat dataportalen för att andra ska kunna dela inte bara data utan även innehåll.

    @Björn-Hagström sa i beta.dataportal.se:

    varför inte forumet skulle räcka som plattform för att sprida den typen av kunskap?

    Jag tycker delning av innehåll separat är bra men det behövs i framtiden någon typ av koppling mellan community och innehållet likt citering här eller när det är en "preview" av länk men att man lite mer specifikt kan länka så tror jag det är ett bra komplement. Jag tycker med community det snabbt blir svårt att hitta information, vet exempelvis att jag sett att Maria ställt denna fråga, i någon tråd, men hittar nu inte var jag ska svara eftersom jag såklart glömde markera den som oläst eller bokmärka.

    Även om community är bra så får ju en tråd som någon lagt 5 min att skriva ihop eventuellt utan källkritik lika mycket plats och uppmärksamhet initialt som ett inlägg med information från en forskningsstudie som X antal timmar/veckor/dagar lagts på. Och så ska det ju vara i ett community. Det är ju bra att det inte är för mycket moderering och redaktion för den öppna dialogen och diskussion. Men jag tror det blir svårt att sprida och ta emot information enbart så och motverka dessinformation på enbart det sättet.

    Lite snabb feedback på beta-innehåll ping @Nina_Berlin
    A. Något jag verkligen saknade när jag tittade på beta av innehåll dock är Breadcrums. Tänker över titieln, var är jag i sidhierarkin och hur läser jag mer likt detta.

    ac97298f-3f62-41ea-b4de-7a817e17d42f-image.png

    B. Uppskattar verkligen att ToC följer mig på sidan och riktigt snyggt att den skiftar mellan rubrikerna utefter att jag skrollar!

    C. Detta är eventuellt en smaksak och någon UX är säkerligen mer kunnig men jag upplever kontrasten väldigt skarp för brödtext och länkar. Det blir nästan lite svårläst/grötig i kombination med typsnitt utan "fötter och tak". b611ae45-9ae8-40e2-9ed5-b5e05f772ee1-image.png

    D. Om det är olika producenter på olika sidor innehåll får avsändare gärna tydliggöras lite mer då det nu känns som en vanlig sida som Dataportalen står för.

    E. Med tanke på innehållskvalitet och validering. Tänker jag att lite metadata gärna får visas såsom författare (åtminstone producenten men gärna användaren), publiceringsdatum samt senast uppdaterad (om det avviker från publicering) samt eventuellt i framtiden en changelog (bara tidsstämpel, vem och kommentar) om olika användare kan ändra.

    E. VTI är innehållsproducenten i fallet med elektrifierings-innehållet va? I så fall typ en ruta i slutet "Om innehållsproducenten VTI" och någonstans i toppen att de är författare, kanske över ToC? Och sedan länka till ny sida om man trycker på deras logga och i framtiden ev länk i rutan "Om innehållsproducenten" - då får man också in det här med producent och konsument.

    Utveckla hur vi utvecklar säker systemutveckling samhällseffektivt & innovativt

    Nina_BerlinN 2 svar Senaste svaret
    6
  • ? Offline
    ? Offline
    En före detta användare
    replied to Jonas Nordqvist on Senaste redigerad av
    #11

    @Jonas-Nordqvist Jag tror inte du läst vad DIGG @Maria_Dalhage skriver. Långt mer än en länksamling. Jag vet inte varför @Björn-Hagström skriver neggiga kommentarer här o på LinkedIn, inte konstruktivt. Ni skapar en tråkig ton från start, ge DIGG en chans 🙂

    Jonas NordqvistJ Nina_BerlinN Björn HagströmB 3 svar Senaste svaret
    4
  • Jonas NordqvistJ Offline
    Jonas NordqvistJ Offline
    Jonas Nordqvist
    replied to En före detta användare on Senaste redigerad av
    #12

    @mistral hahaha, ironiskt!

    /Jonas Nordqvist
    Storsthlm

    ? Ett svar Senaste svaret
    0
  • ? Offline
    ? Offline
    En före detta användare
    replied to Jonas Nordqvist on Senaste redigerad av
    #13

    @Jonas-Nordqvist kolla själv inläggen fr @Björn-Hagström på linkedin, tydligen ”slöseri med pengar” att utveckla arenan. Jätteneggigt. Men kolla själv, som sagt.

    Jonas NordqvistJ Ett svar Senaste svaret
    0
  • Jonas NordqvistJ Offline
    Jonas NordqvistJ Offline
    Jonas Nordqvist
    replied to En före detta användare on Senaste redigerad av
    #14

    @mistral ja visst är det tråkigt med neggiga kommentarer här

    /Jonas Nordqvist
    Storsthlm

    Ett svar Senaste svaret
    0
  • Nina_BerlinN Offline
    Nina_BerlinN Offline
    Nina_Berlin
    replied to En före detta användare on Senaste redigerad av
    #15

    @mistral Tack Mistral! 🙂 Det känns bra att du ser potentialen i det här, trots att vi bara är i starten och det är mycket som fortfarande saknas.

    CSN

    Ett svar Senaste svaret
    0
  • jenniferskoglundJ Offline
    jenniferskoglundJ Offline
    jenniferskoglund
    replied to Jonas Nordqvist on Senaste redigerad av jenniferskoglund
    #16

    @Jonas-Nordqvist @Björn-Hagström Observera att https://beta.dataportal.se/ endast är en landningsyta som utgör en del av den digitala arenan. Den digitala arenan är en delleverans i några regeringsuppdrag, Delrapportering av uppdrag att främja delning och nyttiggörande av data. Inledningsvis har det varit fokus på nytt och mer innehåll samt nytt utseende. Det är inga större förändringar gällande funktionaliteten just nu.

    Specialist på Digg och moderator på forumet för Sveriges dataportal

    Ett svar Senaste svaret
    0
  • Nina_BerlinN Offline
    Nina_BerlinN Offline
    Nina_Berlin
    replied to tove on Senaste redigerad av Nina_Berlin
    #17

    @tove Tack @tove! 🙂
    Några svar
    Allmänt, om delning: Ja, jag håller med. Vi skulle behöva integrera community mer med dataportalens andra delar. Trådning skulle vara mycket värdefullt, inte bara till datamängder utan även till innehållssidor. Det står högt på min önskelista.

    A) Breadcrumbs: Strapi är ett headless-CMS.

    95a02d2d-f038-4a35-bec9-be089faaadb2-image.png

    Det finns fördelar och nackdelar med det. En nackdel att att det inte blir breadcrumbs på ett naturligt sätt, navigeringen blir annorlunda. En fördel är att det går att exponera innehållet i backend på många olika sätt och i många olika klienter. Det går också att hämta in innehåll från många andra ställen.
    Det här är en teknik som kommer hjälpa oss framåt när fler ska kunna lägga upp innehåll på landningsytan.
    För att man inte ska tappa bort sig på dataportalen har vi försökt hålla den så platt som möjligt, just eftersom man inte kan använda breadcrumbs för att navigera. Bland annat har vi infört en komponent för att göra guider, med en egen inbyggd navigering:
    https://beta.dataportal.se/rest-api-profil
    Vi kommer också att införa en innehållssök byggd på meilisearch, som vi hoppas kommer göra det lättare att hitta. Den kommer under vintern.

    Jag delar upp mitt svar per bokstav så det inte blir för långt. Det här var A), fortsättning följer.

    CSN

    toveT Björn HagströmB 2 svar Senaste svaret
    0
  • DIGG_adminD Offline
    DIGG_adminD Offline
    DIGG_admin
    replied to Björn Hagström on Senaste redigerad av DIGG_admin
    #18

    @Björn-Hagström Tack för dina synpunkter, vi har nu åtgärdat den text som är understruken på landningsytan fast det inte är länkar.

    Administratör av forumet, Myndigheten för digital förvaltning - Digg

    Ett svar Senaste svaret
    1
  • Nina_BerlinN Offline
    Nina_BerlinN Offline
    Nina_Berlin
    replied to tove on Senaste redigerad av
    #19

    @tove Forts.
    Några svar
    B) Tack! 🙂 jag tycker också det funkar bra.
    C) Jag är inte heller UX-expert. Jag upplever också kontrasten som väldigt skarp. Vi har lagt mycket jobb på tillgänglighet och användbarhet, det här är den kontrast som verktygen säger att vi behöver ha. Jag vet inte om det skulle bli mer lättläst med serif. Vi håller fortfarande på att skruva på CSS:en.
    D) Håller fullständigt med. Vi är på den bollen och hoppas det blir bättre om några dagar.
    E) Tack för input! Vi kanske skulle behöva en mall för det här. Jag tar med mig frågan.
    F) Också bra input relaterat till D) och E) 🙂 Vi behöver absolut bli bättre på det här, vi är precis i starten av det.

    CSN

    Björn HagströmB Ett svar Senaste svaret
    1
  • josefinlassiJ Offline
    josefinlassiJ Offline
    josefinlassi administrators
    wrote on Senaste redigerad av
    #20

    Det kommer en enkät snart (förhoppningsvis nästa vecka, kanske måndag) där vi kommer att samla in synpunkter på ett strukturerat sätt så att vi kan hantera dom mer effektivt. Så skriv gärna in era synpunkter och tankar i den också.

    Det går såklart ändå bra att diskutera här på communityt. Jag sitter också och samlar på mig den feedback som kommer in här för att få en känsla för behoven av vidareutveckling.

    Ett svar Senaste svaret
    0

Finansieras av Europeiska unionen logo
  • Logga in

  • Har du inget konto? Registrera

  • Login or register to search.
  • Första inlägget
    Sista inlägget
0
  • Hem
  • Kategorier
  • Senaste
  • Taggar
  • Populära
  • Användare
  • Grupper
  • Logga in

  • Har du inget konto? Registrera

  • Login or register to search.