-
Årets kanske mest efterlängtade nyhet: Särskilt värdefulla data för samhället ska vara tillgängliga som öppna data. Det har EU-kommissionen nu beslutat. Tidigare avgiftsbelagda data som kartor, adressdata, och flygbilder blir öppna och kostnadsfria.
#lantmäteriet
-
@Maria_Dalhage Har man hört något om hur? Kommer det bli någon kompensation av något slag för de verksamheter som finansieras av dessa avgifter eller hur ska det hanteras?
-
@IntegerOverflow1 jag skulle gissa att det blir viss kompensation. Men jag vet faktiskt inte. Sedan tror jag att Lantmäteriet fortfarande kommer att ha data som de inte släpper kostnadsfritt, men alla steg i rätt riktning räknas. Och geodata är ju bland de mest efterfrågade datamängderna.