Sveriges dataportal, DIGG - Myndigheten för digital förvaltning
Sök data Nyheter Om oss Community
  • Hem
  • Kategorier
  • Senaste
  • Taggar
  • Populära
  • Användare
  • Grupper
  • Sök
  • Ser ut som din anslutning till %1 gick förlorad, vänta medan vi försöker att återansluta.
  • Registrera
  • Logga in

    Licenser för öppen källkod

    Öppen källkod
    licens öppen källkod open source immaterialrätt
    10
    27
    833
    RSS Feed
    Laddar fler inlägg
    • Äldst till nyaste
    • Nyaste till äldst
    • Flest röster
    Svara
    • Svara som ämne
    Logga in för att posta
    Det här ämnet har raderats. Endast användare med ämneshanterings-privilegier kan se det.
    • Dennis_Priskorn
      Dennis_Priskorn @Stefan Wallin Senaste redigerad av

      @Stefan-Wallin Jag gillar idén med dubbellicensiering 🙂 Det är inte effektivt eller roligt att behöva uppfinna hjulet igen och igen i en digitaliserad ekonomi. Välskrivna små byggstenar/bibliotek underlättar enormt.

      Ett svar Senaste svaret Svara Citera Gilla 0 Post Tools Trigger
      • Dennis_Priskorn
        Dennis_Priskorn @Peter_Bengtsson Senaste redigerad av

        @Peter_Bengtsson sa i Licenser för öppen källkod:
        ...

        • https://joinup.ec.europa.eu/collection/eupl/news/why-viral-licensing-ghost
        • https://joinup.ec.europa.eu/collection/eupl/news/why-eupl-not-viral-l

        Detta är rätt gamla texter, men verkar fortfarande relevanta. Nu verkar det visserligen finnas fall där GPL har upprätthållits, men det påverkar sannolikt inte användningen av EUPL eller LGPL som båda uttrycker att proprietära system får använda mjukvaran utan vidare licenskrav.

        Jag kan också konstatera att näringslivet i stort redan idag använder mycket programvara licensierad under s.k. starka copyleft licenser. Så jag ser inte det som ett stort problem i dagsläget.

        "As a conclusion, it looks that in most cases, linking two programs or linking an existing software with your own work does not – at least in Europe – produce a derivative or extends the coverage of the linked software license to your own work."

        Rädslen för GPL ska "smitta" genom att man linkar program med den är alltså inom EU helt inbillad.

        Stefan Wallin Ett svar Senaste svaret Svara Citera Gilla 1 Post Tools Trigger
        • Stefan Wallin
          Stefan Wallin @Dennis_Priskorn Senaste redigerad av

          @Dennis_Priskorn sa i Licenser för öppen källkod:

          Rädslan för GPL ska "smitta" genom att man linkar program med den är alltså inom EU helt inbillad.

          Ja precis, det verkar så. Men nu när jag reflekterat en bit så undrar hur det ser ut utanför EU. I det fall man vill bygga ett multinationellt bolag kanske ändå "virala" licenser spelar roll. Även om bolaget en bygger till en början inte är multinationellt så kanske en har aspirationer till att bli det.

          Jag tror att om önskan är att sprida och göra nytta till så stor andel som möjligt så kanske dubbellicensiering ändå kan vara en klok idé, kanske just för att alla inte läst det juridiska utlåtandet (jag uppfattar ändå en utbredd åsikt som liknar min egna högre upp i tråden). Där kommer nog många inte ta på sig uppgiften att läsa på utan bara saka de man tror är virala. Ofta i privata bolag tas just dessa beslut av enskilda utvecklare eller utvecklare i grupp, helt utan juridisk kompetens.

          Med det sagt skulle det vara intressant att se en juridisk genomlysning säga att "det spelar roll" eller "det spelar ingen roll" om man har internationella ambitioner.

          Senior systemutvecklare i privata sektorn (f.n. Iteam)

          R Ett svar Senaste svaret Svara Citera Gilla 1 Post Tools Trigger
          • Dennis_Priskorn
            Dennis_Priskorn Senaste redigerad av

            Detta inlägg är raderat!
            Ett svar Senaste svaret Svara Citera Gilla 0 Post Tools Trigger
            • R
              Raniz @Stefan Wallin Senaste redigerad av

              @Stefan-Wallin @Dennis_Priskorn Man kanske ska väga in huruvida man ska respektera författarens önskningar också och inte bara roffa åt sig och säga "haha, jag kan strunta i vad du tycker för jag bor i EU".

              Dennis_Priskorn Stefan Wallin 2 svar Senaste svaret Svara Citera Gilla 0 Post Tools Trigger
              • Dennis_Priskorn
                Dennis_Priskorn @Raniz Senaste redigerad av

                @Raniz sa i Licenser för öppen källkod:

                @Stefan-Wallin @Dennis_Priskorn Man kanske ska väga in huruvida man ska respektera författarens önskningar också och inte bara roffa åt sig och säga "haha, jag kan strunta i vad du tycker för jag bor i EU".

                Mja, jag har faktiskt aldrig stött på något sådant.

                Har du ett exempel?

                Publicerar man med licens då får man se upp så det har den effekt man avser. Om man skriver kod och inte vill dela med andra så kan man ju låta bli att publicera den alls. Så gör många företag redan sen länge. Dock verkar de som delar ha stor nytta av det. T.ex. facebook som öppnat rätt mycket generella kodprojekt och bibliotek under senare år och får mycket gynnsamma bidrag från andra som börjar använda koden också.

                Vill man sprida koden och säkerställa att den återanvänds smidigt då kan man styra det också rätt bra genom val av licens. Just det här virala är knasigt för det skapar bara osäkerhet och gynnar knappast nån.

                Jag har skrivit en hel del kod och publicerad den. Jag har fått en positiv feedback och lärt mig massor.

                Jag vet att det inte är ovanligt att folk publicerar kod utan att ens fundera på licens. När jag frågat har de gladeligen diskuterat med mig om lämplig licens. De flesta vill gärna dela och att deras grejer används brett.

                Dessutom är det bra om man är duktig att skriva kod att publicera för då kan andra se vad du kan. Win-win och du bliver kanske headhuntad att hjälpa nån lösa en utmaning med kod. 🙂

                R Ett svar Senaste svaret Svara Citera Gilla 0 Post Tools Trigger
                • Stefan Wallin
                  Stefan Wallin @Raniz Senaste redigerad av

                  @Raniz om du inte aktivt väljer licens så förstår jag det som att det är copyright som träder in.

                  Väljer du att publicera på Github så träder Githubs Eula in.

                  Senior systemutvecklare i privata sektorn (f.n. Iteam)

                  Ett svar Senaste svaret Svara Citera Gilla 0 Post Tools Trigger
                  • R
                    Raniz @Dennis_Priskorn Senaste redigerad av

                    @Dennis_Priskorn @Stefan-Wallin

                    Jag tänkte främst på formuleringen "Rädslen för GPL ska "smitta" genom att man linkar program med den är alltså inom EU helt inbillad."

                    Vilket antyder att du tycker att det är OK att använda exempelvis GPL-licensierade bibliotek och strunta i den virala delen av licensen bara för att det inte är förenligt med EU-lag.

                    Alltså, inte ett avtalsbrott i laglig mening, men inte särskilt snällt mot författaren.

                    Dennis_Priskorn Ett svar Senaste svaret Svara Citera Gilla 1 Post Tools Trigger
                    • Dennis_Priskorn
                      Dennis_Priskorn @Raniz Senaste redigerad av

                      @Raniz sa i Licenser för öppen källkod:

                      @Dennis_Priskorn @Stefan-Wallin

                      Jag tänkte främst på formuleringen "Rädslen för GPL ska "smitta" genom att man linkar program med den är alltså inom EU helt inbillad."

                      Vilket antyder att du tycker att det är OK att använda exempelvis GPL-licensierade bibliotek och strunta i den virala delen av licensen bara för att det inte är förenligt med EU-lag.

                      Nej, det skrev jag inte 😀

                      Alltså, inte ett avtalsbrott i laglig mening, men inte särskilt snällt mot författaren.

                      Jag tror på ett samhälle där vi hjälper varandra och står på varandras axlar. Et sådant samhälle har vi inte riktigt idag vad jag kan se. 🤷‍♂️
                      Inte minst är myndigheternas bristande transparens och öppet delande en stor hämsko för att ett sådant samhälle skulle kunna bli verklighet, men det är bara toppen av isberget.

                      GPL är intressant i det perspektiv för den är ett av väldigt få exempel där nån försöker via existerande lokal lagstiftning (i USA) att öka samarbete och samspel på tvärs av gränser (såväl landsgränser som organisationsgränser) och språk och kulturer när det gäller IT.

                      Den är en del av en större kultur om delning till fördel för alla istället för att låsa in och försöka att sko sig på (en kombination av) andras ansträngningar och lite egna ansträngningar.

                      Nu funkar då tydligen inte den virala delen här, så vi kanske ska hitta på något som funkar bättre. Har du några idéer?

                      Ett svar Senaste svaret Svara Citera Gilla 0 Post Tools Trigger
                      • Maria_Dalhage
                        Maria_Dalhage @Maria_Dalhage Senaste redigerad av

                        @Maria_Dalhage

                        Fick en fråga om presentationerna som vi visade på NOSAD- workshop i september om Licensval för Open source.

                        Kolla gärna denna länk för presentationsunderlag som visades på eventet samt inspelning.
                        https://nosad.se/workshops#licensval-för-öppen-programvara-inom-offentlig-sektor

                        Community Manager NOSAD - Network Open source and data / Arbetsförmedlingen Jobtech

                        ? Ett svar Senaste svaret Svara Citera Gilla 0 Post Tools Trigger
                        • Forked by  Maria_Dalhage Maria_Dalhage 
                        • Första inlägg
                          Sista inlägg