• Hem
  • Kategorier
  • Senaste
  • Taggar
  • Populära
  • Användare
  • Grupper
Collapse
Dataportal logo

Community på Sveriges dataportal

Kommunicera driftsfönster, avvecklingar och nyutgåvor av datamängder

Scheduled Fäst Låst Flyttad Feedback på dataportal.se
10 Inlägg 5 Posters 441 Visningar
    • Äldst till nyaste
    • Nyaste till äldst
    • Flest röster
Svara
  • Svara som ämne
Logga in för att posta
Det här ämnet har raderats. Endast användare med ämneshanterings-privilegier kan se det.
  • Stefan WallinS Offline
    Stefan WallinS Offline
    Stefan Wallin
    wrote on Senaste redigerad av
    #1

    @jonass sa i Tillgänglighet, SLA-nivåer etc.:

    Servicefönster utannonseras i vårt forum i god tid: https://forum.jobtechdev.se/. Större förändringar av ett API är svårkommunicerade när man inte vet vilka användarna är. Därför är forum som dataportal.se och forum.jobtechdev.se så viktiga för att kunna föra ut budskap.

    Som publicist av datamängder finns det då och då tillfällen då datamängderna behöver förändras i sin form, planerade avbrott genomföras eller vissa versioner av API:erna avvecklas. I dessa tillfällen finns inget standardiserat sätt vad jag känner till att få reda på dessa förändringar.

    Jag tycker att detta vore en ypperlig funktion för dataportal.se. Detta skulle även kunna tjäna som statistikpunkt för "intresse" för datamängderna för publicisterna. Olika sätt att lösa problemet på är att tvingande vid publikation tillhandahålla någon av dessa:

    • Ett RSS-flöde per datamängd för poster om Driftinfo som konsumenter kan övervaka maskinellt eller i en RSS-läsare.
    • E-post-lista där konsumenter kan prenumerera sin driftavdelning på information från publicisterna.

    Ping @Nina_ @Maria_Dalhage m.fl. på DIGG.

    Senior systemutvecklare i privata sektorn (f.n. Iteam)

    Maria_DalhageM Ett svar Senaste svaret
    1
  • Stefan WallinS Stefan Wallin referenced this topic on
  • Maria_DalhageM Offline
    Maria_DalhageM Offline
    Maria_Dalhage
    replied to Stefan Wallin on Senaste redigerad av
    #2

    @Stefan-Wallin Det tycker jag också! 🙂

    Dataportalen befinner sig i en utvecklarfas och den typ av funktionalitet som du nämner har tidigare varit uppe för diskussion. (På NOSAD-event).

    Att kunna samla alla servicemeddelanden centralt, oavsett var de skapas är en toppen-idé. Någon som har idéer kring arkitektur?

    Community Manager NOSAD - Network Open source and data / Arbetsförmedlingen Jobtech

    Stefan WallinS 2 svar Senaste svaret
    0
  • Stefan WallinS Offline
    Stefan WallinS Offline
    Stefan Wallin
    replied to Maria_Dalhage on Senaste redigerad av
    #3

    @Maria_Dalhage

    En enkel approach skulle kunna vara att låta publicera två API-endpoints för just API:er:

    • /healthcheck är ju en vanlig som brukar returnera 200 när tjänsten mår bra. Denna skulle DIGG kunna pinga en gång i minuten för att se statusen.
    • /changes skulle kunna vara en JSON-array med de senaste nyheterna som DIGG kan konsumera och publicera som RSS.

    För fasta datamängder så borde digg vid varje skördning eller nyuppladdning automatiskt kräva fritext på engelska och svenska för vilka ändringar som gjorts alternativt en diff mellan version n och n+1 vid automatisk skördning.

    Senior systemutvecklare i privata sektorn (f.n. Iteam)

    Ett svar Senaste svaret
    2
  • Stefan WallinS Offline
    Stefan WallinS Offline
    Stefan Wallin
    replied to Maria_Dalhage on Senaste redigerad av
    #4

    @Maria_Dalhage
    Ett annat alternativ är att integrera in klassiska GNU MailMan med en till tre e-postlistor för varje datamängd och uppmana publicister att maila till dessa vid rimliga tillfällen.

    Senior systemutvecklare i privata sektorn (f.n. Iteam)

    J Ett svar Senaste svaret
    1
  • J Offline
    J Offline
    jonass
    replied to Stefan Wallin on Senaste redigerad av
    #5

    @Stefan-Wallin I arbetet med REST API-profilen (https://dev.dataportal.se/rest-api-profil) pågår en diskussion om att organisationen som tillhandahåller ett API på ett standardiserat sätt ska kunna annonsera ett servicedatum enligt en RFC. Det skulle kunna vara en möjliggörare till funktionen Stefan är inne på.

    Kandidat för "servicedatum":
    https://webconcepts.info/concepts/http-header/Sunset

    Vad tror ni om sunset ovan för API:er? (komplement till Stefans idé)

    Nina_BerlinN Ett svar Senaste svaret
    1
  • Nina_BerlinN Offline
    Nina_BerlinN Offline
    Nina_Berlin
    replied to jonass on Senaste redigerad av
    #6

    @jonass Finns det ett öppet API som man skulle kunna använda för att på landningsytan visa en sammanställning av alla servicedatum som är relevanta för API:er och liknande för digitala arenan?
    Dvs, att de som ansvarar för API:erna lägger in servicedatum och att vi visar det per automatik i en enkel kalender?

    CSN

    Stefan WallinS Ett svar Senaste svaret
    0
  • Stefan WallinS Offline
    Stefan WallinS Offline
    Stefan Wallin
    replied to Nina_Berlin on Senaste redigerad av
    #7

    @Nina_Berlin Jag tror du missförstår något. Hur menar du när du säger följande?

    Finns det ett öppet API...

    Jag syftar på att ni när ni skördar och eller publicerar datamängder faktiskt kan ställa krav på dessa saker. Kanske genom att ge betyg/stjärnor baserat på hur driftsäker API:et är. Då skulle incitamenten börja etablera sig för hur man publicerar bra datamängder.

    Senior systemutvecklare i privata sektorn (f.n. Iteam)

    J Ett svar Senaste svaret
    0
  • J Offline
    J Offline
    jonass
    replied to Stefan Wallin on Senaste redigerad av
    #8

    @Nina_Berlin Med ett krav i REST-API-Profilen att alla API:er ska innehålla ett datum går det att "enkelt" sammanställa en nationell överblick över kommande servicefönster eller brytande förändringar på ett ställe.

    P Ett svar Senaste svaret
    1
  • P Offline
    P Offline
    Peter_Bengtsson
    replied to jonass on Senaste redigerad av
    #9

    @jonass

    Fast vi kanske vill vara försiktiga med att föreslå krav - eller iallafall formulera kraven på ett sådant sätt att det inte ger merarbete för intern användning av profilen.

    Som texten är nu, så är den visserligen redan riktad mot externa API:er - men som jag ser det så är den minst lika användbar som vägledning för interna API:er som aldrig syns utanför myndigheternas brandväggar.

    J Ett svar Senaste svaret
    3
  • J Offline
    J Offline
    jonass
    replied to Peter_Bengtsson on Senaste redigerad av
    #10

    @Peter_Bengtsson Bra poäng att REST-API-Profilen kan (kanske bör) användas för interna api:er också. Borde gå att hitta en formulering så att "kravet" inte medför ett extraarbete om informationen inte är relevant.

    Ett svar Senaste svaret
    2

Finansieras av Europeiska unionen logo
  • Logga in

  • Har du inget konto? Registrera

  • Login or register to search.
  • Första inlägget
    Sista inlägget
0
  • Hem
  • Kategorier
  • Senaste
  • Taggar
  • Populära
  • Användare
  • Grupper
  • Logga in

  • Har du inget konto? Registrera

  • Login or register to search.