• Hem
  • Kategorier
  • Senaste
  • Taggar
  • Populära
  • Användare
  • Grupper
Collapse
Dataportal logo

Community på Sveriges dataportal

Medskapa specifikationen för datadelning om matsvinn

Scheduled Fäst Låst Flyttad Data
specifikationmatsvinnklimatmiljö
27 Inlägg 7 Posters 1599 Visningar
    • Äldst till nyaste
    • Nyaste till äldst
    • Flest röster
Svara
  • Svara som ämne
Logga in för att posta
Det här ämnet har raderats. Endast användare med ämneshanterings-privilegier kan se det.
  • Maria SöderlindM Offline
    Maria SöderlindM Offline
    Maria Söderlind
    replied to FilipDijak on Senaste redigerad av
    #21

    @FilipDijak Jag har nu fått återkoppling från verksamheten hos oss.
    De tycker att data per månad känns rimligt, varje dag känns överkurs.
    De mäter bara svinn på lunchmåltider, inte frukost, mellanmål och middag
    De mäter inte följande:

    • total_prepared_food
    • storage_waste
    • special_diet_waste
    • amount_eating
    • saved_food

    Deras sista kommentar leder till en fundering från min sida - vet vi att det finns någon som mäter detta?

    Sen har jag själv ett förslag på en ändring.
    För typ av kök har ni tre olika typer. För alla dessa så utgår jag ifrån att de även serverar, även om det inte framgår i namnet för typerna "produktionskök" samt "tillagningskök". För att vara mer enhetlig och ha kortare namn så föreslår jag att "mottagningskök & serveringskök" byter namn till "mottagningskök" samt att man förtydligar att alla tre typerna även serverar maten på sin enhet. När jag läser förklaringen på github tycker jag inte det är tydligt att alla tre typerna även serverar mat på sin egna enhet.

    F Ett svar Senaste svaret
    1
  • E Offline
    E Offline
    evelindell
    replied to FilipDijak on Senaste redigerad av evelindell
    #22

    @FilipDijak

    d50b84fe-d91f-49af-9112-d5a5ade146c1-image.png Om jag tänker på data som användarna anger i vårt system, så har varje rad av data en orsak för svinn. Vi kan koppla orsaken till en av de obligatoriska svinntyperna (köksvinn, serveringsvinn eller tallrikssvinn) eller typen kan också vara sparad/räddat mat eller bioavfall (inte svinn).

    Lagringsvinn, beredningssvinn och tillagningsvinn tillsammans heter kökssvinn (https://www.livsmedelsverket.se/matvanor-halsa--miljo/maltider-i-vard-skola-och-omsorg/matsvinn-i-storkok/handbok-for-minskat-matsvinn/minska-matsvinnet--sahar-gor-du/mat-och-folj-upp/nationell-matmetod-for-matsvinn).

    Skilt från svinn så samlar vi data om antal ätande per måltid.

    Förstår inte riktigt hur man ska tolka tabellen.

    Ett svar Senaste svaret
    0
  • F Offline
    F Offline
    FilipDijak
    replied to Maria Söderlind on Senaste redigerad av
    #23

    @Maria-Söderlind

    Bra input, som vanligt och tack för att du tar det vidare med verksamheten 🙂
    Det är inget obligatoriskt krav för dem att mäta de attribut som du listats, så det är nog ingen större fara - men för att svara på deras fråga så finns det organisationer som mäter detta.

    Det är inte vanligt men systemleverantörerna har uppmärksammat att några kommuner mäter specialkost-svinn. Den hanteringen tar tid, och mängden svinn har ökat och man har bedömt att det varit ett problem och vill få bukt med det. Eftersom ingen av de vi pratat med eller Livsmedelsverket reagerat så har vi valt att ta med det som rekommenderat.

    Antal ätande är mer vanligt att man mäter, det vanligaste sättet är att räkna tallrikarna på en "disk-back". Varje full sådan motsvarar X-antal tallrikar som summeras ihop efter att lunchen stängt.

    Om de vill, så kan jag se om vi kan få ut namn på verksamheter som mäter om de vill göra ett "studiebesök". Men som sagt, dessa fält kommer inte vara obligatoriska.

    Angående ditt förslag så har jag förstått det på Livsmedelsverket att alla kök inte har servering, vissa är rena tillagningskök som sedan distribuerar maten till verksamheter. Däremot så kan vi ta bort "produktionskök" som är samma som "Tillagningskök" och eventuellt slå ihop Mottagningskök och Tillagningskök och vara tydliga i dokumentationen.

    Annars definition från Livsmedelsverket nedan.
    Tillagningskök
    Kök som är utrustade och anpassade för att ha möjlighet att tillaga mat ”från grunden”,
    d.v.s. med stor andel färska och råa livsmedel. Ett tillagningskök kan ha en intilliggande
    restaurang- eller serveringsdel som där den tillagade maten serveras. Men tillagningskök
    kan även sakna restaurang och enbart leverera mat till enheter i direkt anslutning till
    köket eller till flera olika, geografiskt spridda enheter. Ofta tillagas då delar av måltiden
    och mottagnings-, eller avdelningsköket kompletterar med resterande måltidstillbehör.
    Tillagningskök kan förekomma i alla typer av verksamheter och tillaga måltider till olika
    målgrupper beroende på hur organisationens behov ser ut.

    Mottagningskök
    Kök med begränsad möjlighet att tillaga mat. Beroende på vilka förutsättningar som finns
    i mottagningsköket kan det fungera likt ett tillagningskök med vissa undantag eller vara
    mer begränsat och endast ha möjlighet till beredning av sallader och kalla såser t.ex.
    Vanligt förekommande är att delar av måltider levereras från tillagningskök, t.ex.
    köttbullar och sås och resterande måltidstillbehör kokas och bereds på plats. Ett
    mottagningskök kan ta emot varm, kyld eller fryst mat för vidare beredning.
    Mottagningsköket kan ha lokal restaurang eller serveringsdel i anslutning till köket.

    Serveringskök
    Kök med små möjligheter att tillaga mat. Ett serveringskök har vanligtvis liten eller ingen
    möjlighet till beredning av den mat som serveras p.g.a. lokalens utformning eller brist på
    utrustning. Därför levereras måltider ofta kompletta och redo att serveras. Men precis
    som i andra typer av kök kan förutsättningarna variera. Kanske finns en kokplatta eller
    utrymme att bereda sallad eller andra kalla måltidstillbehör. Serveringskök kan, precis
    som mottagningskök, ha lokal restaurang eller matsal i anslutning till köket. Till
    serveringskök kan man räkna in t.ex. avdelningskök på förskola, äldreboende eller
    sjukhusavdelning.

    F Ett svar Senaste svaret
    1
  • F Offline
    F Offline
    FilipDijak
    replied to FilipDijak on Senaste redigerad av
    #24

    Hej igen alla i den här tråden. Vi har från Nationell Dataverkstads håll gått igenom de synpunkter som inkommit här och som inkommit från Livsmedelsverket, IVL, Naturvårdsverket och systemleverantörerna (MatildaFoodtech, CGI Aromie, eSmiley, IST och Smart Kitchen Solutions) och landat i en datamodell. Frågor om själva datamodellen hänvisas till @mattias annars finns det väldigt bra förklaringar på gitlab --> https://gitlab.com/sarskilt-viktiga-datamangder/matsvinn/-/blob/main/content/model.md?ref_type=heads !

    Namn Kardinalitet Datatyp Beskrivning
    source 1 heltal Obligatoriskt - Ange organisationsnummret utan mellanslag eller bindesstreck för organisationen som hanterar matsvinnet.
    id 1 heltal Obligatoriskt - Anger en unik och stabil identifierare för verksamhetens matsvinn.
    name 1 text Obligatoriskt - Anger namn på verksamheten där matsvinn skapats.
    date 0..1 dateTime Obligatorisk - Ange datumet för det år, månad eller dag som det registrerade svinnet avser enligt ISO 8601. Anges per år som YYYY, per månad som YYYY-MM eller per dag som YYYY-MM-DD.
    serving_waste 0..1 decimal Rekommenderat - Anger serveringssvinn i kilogram med en decimal. Detta värde bör alltid tillhandahållas om det är möjligt.
    plate_waste 0..1 decimal Rekommenderat - Anger tallrikssvinn i kilogram med en decimal. Detta värde bör alltid tillhandahållas om det är möjligt.
    kitchen_waste 0..1 decimal Rekommenderat - Anger kökssvinn i kilogram med en decimal. Detta värde bör alltid tillhandahållas om det är möjligt.
    served_meals 0..1 heltal Rekommenderat - Anger antalet personer som ätit under den perioden då matsvinn skapats. Detta värde bör alltid tillhandahållas om det är möjligt.
    category 0..1 text Anger kategori på verksamhet som skapat matsvinn, t.ex. förskola.
    kitchen_type 0..1 text Anger typ av kök vid verksamheten; tillagningskök (cooking_kitchen) & mottagningskök (receiving_kitchen). Notera att typ av kök kan påverka mängden svinn.
    meal_type 0..1 text Anger vilken typ av måltid som serverats; frukost(breakfast), mellanmål(snack), lunch, middag(dinner).
    total_prepared_food 0..1 decimal Anger total mängd preparerad mat i kilogram med en decimal.
    total_waste 0..1 decimal Anger total mängd matvsinn i kilogram med en decimal.
    storage_waste 0..1 decimal Anger lagringssvinn i kilogram med en decimal.
    preparation_waste 0..1 decimal Anger beredningssvinn i kilogram med en decimal.
    cooking_waste 0..1 decimal Anger tillagningssvinn i kilogram med en decimal.
    special_diet_waste 0..1 decimal Anger mängden specialkostsvinn vid servering, i antal kilogram med en decimal.
    description 0..1 text Anger en kortare beskrivning av matsvinnen.
    saved_food 0..1 decimal Anger sparad mat i antal kilogram med en decimal.
    pedagogical_meals 0..1 heltal Anger antal pedagogiska måltider som gjorts.

    Några korta kommentarer:

    • Inga svinntyper är längre obligatoriska utan beroende på typ av kök så kan vissa svinn helt enkelt inte rapporteras in. Så som systemstöden är uppbyggda, när man rapporterar svinn så behöver man alltid ange en orsak för svinnet, och då är det dem tre rekommenderade svinntyperna som man kan välja mellan.

    • Två typer av kök istället för fyra - och de följer Livsmedelsverkets definitioner. Sen kan det finnas lokala dialekter där man säger centralkök, produktionskök etc men det är i så fall tillagningskök.

    • Matsvinn utan antal ätande är ganska intetsägande och behövs för kontexten. Rekommenderas starkt att anges för att beräkna svinn/portion. Ange antal serverade portioner eller räkna tallrikar eller ange registrerat antal elever och pedagogiska luncher.

    ofallhedenO Ett svar Senaste svaret
    0
  • ofallhedenO Offline
    ofallhedenO Offline
    ofallheden
    replied to FilipDijak on Senaste redigerad av
    #25

    @FilipDijak @mattias @Maria-Söderlind

    Hej!

    Vi fick precis in ett önskemål från Smart Kitchen som vi borde kika närmare på. Det handlar om att följa den europeiska specifikationen EWC-Stat codes. Vad tror ni om att ta med detta i vår datamodell för matsvinn, kopplat till fältet preparation_waste?

    Specifikationen EWS-stat codes: https://ec.europa.eu/eurostat/documents/342366/351806/Guidance-on-EWCStat-categories-2010.pdf/0e7cd3fc-c05c-47a7-818f-1c2421e55604

    Om jag förstår det hela rätt så är följande kategorier matavfall som uppstår vid tillagning.

    Tre EWC codes som är kopplade till matsvinn
    09.1 Animal and mixed food waste Non-hazardous
    09.2 Vegetal waste Non-hazardous
    10.1 Household and similar waste

    Municipal waste data (LoW codes):
    200108 Biodegredable kitchen and canteen waste
    200105 Edible oil and fat
    200302 Waste from markets

    F Maria SöderlindM 2 svar Senaste svaret
    1
  • F Offline
    F Offline
    FilipDijak
    replied to ofallheden on Senaste redigerad av
    #26

    @ofallheden bra, jag lägger till det som issue på Gitlab så får vi försöka bilda oss en uppfattning om EWC-koderna och prata med Naturvårdsverket.

    Ett svar Senaste svaret
    1
  • Maria SöderlindM Offline
    Maria SöderlindM Offline
    Maria Söderlind
    replied to ofallheden on Senaste redigerad av
    #27

    @ofallheden Här tror jag vi måste vara försiktiga så detta inte blir något som "dubbelregistreras". Kanske minimal risk men det som är avfall vägs och rapporteras typiskt av något bolag som hämtar avfallet. Dvs matsvinnet som är avfall kommer för väldigt många kommuner att ingå in en "totalsumma" av matavfall som den som hämtar "soporna" rapporterar. Då rapporterar de för hela kommunen, sen självklart väger de varje "tunna" för sig. Men i rapporteringen för kommunens matavfall så är det verkligen hela kommunens de rapporterar.

    Ett svar Senaste svaret
    2

Finansieras av Europeiska unionen logo
  • Logga in

  • Har du inget konto? Registrera

  • Login or register to search.
  • Första inlägget
    Sista inlägget
0
  • Hem
  • Kategorier
  • Senaste
  • Taggar
  • Populära
  • Användare
  • Grupper
  • Logga in

  • Har du inget konto? Registrera

  • Login or register to search.