Sveriges dataportal, DIGG - Myndigheten för digital förvaltning
Sök data Nyheter Om oss Community
  • Hem
  • Kategorier
  • Senaste
  • Taggar
  • Populära
  • Användare
  • Grupper
  • Sök
  • Ser ut som din anslutning till %1 gick förlorad, vänta medan vi försöker att återansluta.
  • Registrera
  • Logga in

    Uppföljning av support-projekt för användare av öppen källkodsprodukter

    Öppen källkod
    1
    1
    85
    RSS Feed
    Laddar fler inlägg
    • Äldst till nyaste
    • Nyaste till äldst
    • Flest röster
    Svara
    • Svara som ämne
    Logga in för att posta
    Det här ämnet har raderats. Endast användare med ämneshanterings-privilegier kan se det.
    • J
      jonor Senaste redigerad av

      Grenar av ämnet om uppföljning av projekt för stöd av öppen källkodsprodukter från tråden om IT-säkerhet.

      Re: IT-skandaler som ingen bryr sig om

      @mattias sa i IT-skandaler som ingen bryr sig om:

      @maria_dalhage Active Directory är väl bara LDAP med proprietär mjukvara ovanpå? Så egentligen skulle det räcka att just finansiera utveckling av LDAP/Samba och migrera klientanvändare till licensfritt användarvänligt Linux-system. Internetstiftelsen finansierade förut pilotprojektet "SverigeLinux" som var intressant koncept för att testa göra det enkelt att hantera en flotta Linux-användare i offentlig sektor:
      SverigeLinux
      Målet är att underlätta för den offentliga sektorn att migrera till operativsystemet Linux – som bygger på öppen källkod – för att verksamheter på så sätt ska kunna spara in på licensavgifter. Detta ska göras genom att skapa en tjänst för fjärrinstallation samt en supportgrupp som svarar på installationsfrågor med mera. Projektet drivs av Mathias Friman och Östersunds kommun.

      • https://web.archive.org/web/20140806083733/https://www.iis.se/press/pressmeddelanden/11-internetframjande-projekt-far-finansiering-av-ses-internetfonden/ (ursprunglig källa https://www.iis.se/press/pressmeddelanden/11-internetframjande-projekt-far-finansiering-av-ses-internetfonden/).

      @jonor sa i IT-skandaler som ingen bryr sig om:

      @mattias Det lät som ett intressant projekt med SverigeLinux, vad hände sedan? Finns verksamheten kvar i någon form, eller har det gjorts någon analys över varför det annars inte höll i längden? Många projekt för öppna data och öppen källkod verkar ha startats kring de åren och sedan tynat bort.

      Sedan tycker jag att idén om att spara in på licensavgifter har varit fel fokus och mest en distraktion från de egentliga och mer långsiktiga vinsterna med öppen källkod.

      Ett svar Senaste svaret Svara Citera Gilla 1 Post Tools Trigger
      • Referenced by  J jonor 
      • Moved from Tipsa och fråga by  Maria_Dalhage Maria_Dalhage 
      • Första inlägg
        Sista inlägg